Wdzięczność odmienia serce i wpływa struktury molekularne mózgu

24 MARCA 2019

https://sekrety-zdrowia.org/wdziecznosc-zdrowie-mozg-serce/

Wdzięczność jest czymś więcej niż największą cnotą.
Jest matką wszystkich cnót

pisał rzymski filozof Cyceron. O tym jak ważne jest uczucie wdzięczności mówią wszystkie święte księgi i stare systemy filozoficzne.

Wielcy mistrzowie duchowi, uzdrowiciele i lekarze medycyny wschodniej przekonują, że warto praktykować wdzięczność dla zdrowia duszy i ciała. Huna, starożytna wiedza Polinezyjczyków uczyła wdzięczności i błogosławienia wszystkiego, cokolwiek chcieliśmy mieć.

W kulturze zachodniej traktujemy temat z przymrożeniem oka. Słowo dziękuję traktujemy traktujemy powierzchownie.

Czym jest wdzięczność ?

Instynktownie wiemy czym jest wdzięczność,  ale mamy trudności ze zdefiniowaniem. Czy to emocja, cnota, zachowanie?

Każdy z nas inaczej traktuje wdzięczność. Są miejsca na ziemi gdzie ludzie są naprawdę wdzięczni za kawałek chleba czy szklankę czystej wody. Tymczasem my mając dach nad głową, wodę w kranie i dosyć jedzenia narzekamy. Mamy wszystko co potrzebne do życia a jednak nie potrafimy się z tego cieszyć.

Skupiamy się na niedoborach, ciągle pragniemy czegoś więcej. Tylko że zdobywanie dóbr materialnych nie jest kluczem do szczęścia. Nowe buty, sukienka, samochód mogą sprawić chwilową przyjemność. Szczęścia, które jest stanem wewnętrznym w ten sposób nie osiągniemy. Okazując wdzięczność – już tak.

Zbawienna moc wdzięczności

Uczuciem wdzięczności zajęła się nauka. Okazało się, że wypływa ono dosłownie na strukturę molekularną mózgu i serce.

Badania przeprowadzono między innymi  w UCLA . Wykazały one wykazano, że uczucie wdzięczności ma bezpośredni wpływ na strukturę molekularną mózgu.

  • Poprawia funkcjonowanie substancji szarej w mózgu
  • Pozytywnie wpływa na centralny układ nerwowy.
  • Czyni nas szczęśliwymi i zdrowszymi.
  • Odczuwając wdzięczność jesteśmy spokojniejsi
  • Bardziej odporni i mamy lepsze samopoczucie. [1]

Osoby, które potrafią odczuwać wdzięczność są znacznie bardziej szczęśliwe i rzadziej zapadają na depresje. W jednym z badań wzięło udział 300 dorosłych z problemami psychicznymi, w tym osoby cierpiące na nerwicę lękową i depresję. Ochotników, którzy otrzymali wsparcie terapeutyczne, podzielono ich na 3 grupy.

  • Osoby z pierwszej grupy miały 3 tygodnie notować powody do wdzięczności
  • Druga grupa zapisywała emocje i negatywne doświadczenia
  • Trzecia grupa nie prowadziła notatek

Po zakończeniu badań u osób z pierwszej grupy znacznie poprawił się stan zdrowia w porównaniu z grupą, która otrzymała tylko wsparcie psychologa. Najgorzej wypadła grupa osób, które notowały negatywne emocje i doświadczenia.

Wdzięczność jest jak magnes.
Im bardziej wdzięczny jesteś,
tym więcej masz powodów, za które możesz być wdzięczny.
Iyanla Vanzant

Wdzięczność a serce

Prof. Paul Mills z uniwersytetu kalifornijskiego prowadził badania na pacjentach z bezobjawową niewydolnością serca. Okazało się, że odczuwanie wdzięczności przełożyło na wymierne wyniki terapii. Wpłynęło na poprawę zdrowia, nastrój i lepszą jakość snu.

Osoby poddane badaniu prowadziły 8 tygodni dziennik dziękczynny. Codziennie zapisywały 3 rzeczy za które danego dnia były wdzięczne. W wyniku eksperymentu zmniejszył się w ich organizmach poziom prozapalnych białek i ustabilizował rytm serca znacznie obniżając ryzyko zawału. [2]

Co nam daje odczuwanie wdzięczności ?

  • uwalnia od toksycznych emocji
  • ma trwały wpływ na mózg
  • poprawia zdrowie serca, układu krążenia i systemu nerwowego
  • wzmacnia odporność, zmniejsza stany zapalne
  • poprawia jakość snu,
  • pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie

W jaki sposób wzbudzać uczucie ?

Praktykować je możemy poprzez uważność. Gdy nie poświęcimy czemuś uwagi nie jesteśmy w stanie tego zauważyć.

Możemy być wdzięczni za to że budzimy się w we własnym łóżku, możemy wziąć poranny prysznic, zjeść śniadanie. Możemy być wdzięczni za kwiaty, śpiewającego ptaka za oknem, otaczających nas ludzi.

Dostrzeganie prostych rzeczy, które wcale nie są z założenia oczywiste i dane nam na zawsze zmienia perspektywę.  Robiąc to rano poczujemy się lepiej i pozwoli nam to zacząć dzień z bardziej pozytywnym nastawieniem. Wieczorem możemy zapisywać 3 rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni tego dnia.

Uczucie wdzięczności musi być prawdziwe, odczuwane wewnątrz w ciele.  Nie może być dysonansu pomiędzy tym co myśli głowa a odczuwa serce.