W czasie pandemii koronawirusa w 2020 roku prowadziłam różne tematycznie medytacje podczas spotkań grupowych i indywidualnych online. Część z nich została nagrana. Zamieszczam je tutaj, może jeszcze ktoś skorzysta.

UWAŻNY ODDECH – a więc jakże szczególny. Bo oddychamy non stop skoro żyjemy. Bo oddech łączy nas z przepływem życia przecież. A nawet, oddech to życie przecież. Przecież? To na pewno takie oczywiste? Kiedy ostatnio oddychałeś w pełni świadomie? Kiedy witałaś się ze swoim oddechem z wdzięcznością za to, że jest.

W praktyce uważności jedynie obserwujemy oddech, nie zmieniamy go, nie wpływamy na niego. Samą obserwacją uruchamiamy układ parasympatyczny odpowiedzialny za spowolnienie ciała i uspokojenie umysłu. Pozostawanie przy oddechu bywa wyzwaniem. Nasz uwaga potrafi wędrować, rozpraszać się, „zapominać” o tym, co ma robić podczas ćwiczenia. I to jest w porządku. Powracanie do oddechu jest naszym łagodnym zadaniem, zupełnie bez wysiłku, cierpliwie i miękko czynimy oddech centrum naszej świadomości. Tyle razy ile potrzeba. Na tym polega podstawowy trening umysłu.